W krainie bajecznych wodospadów. Park Narodowy Krka zachwyci każdego
Rzeka Krka spływa z Gór Dynarskich do Morza Adriatyckiego i ma długość 73 km. Jest uważana za najpiękniejszą rzekę krasową Chorwacji i to właśnie tutaj utworzono Park Narodowy Krka. Oddany do użytku w 1985 r. park ma powierzchnię aż 109 km2. Na jego terenie znajdują się liczne zabytki oraz zachwycająca swym pięknem przyroda. Wjazdy są bardzo dobrze oznakowane, a na terenie parku kursują statki. Na teren parku można dostać się tylko autokarem lub pieszo, więc warto wziąć to pod uwagę, planując wyjazd. Jedynie poza sezonem od strony miejscowości Lozovac jest możliwy wjazd we własnym zakresie.
Klasztorna wyspa
Znajdująca się na terenie parku wyspa Visovac kryje na swoim terenie klasztor franciszkański pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej i kościół Matki Boskiej Visovackiej. Franciszkanie przybyli tu w 1445 r. W klasztorze znajdują się zbiory archeologiczne, a także historyczne szaty i naczynia liturgiczne oraz biblioteka, w której skład wchodzą historyczne rękopisy i bezcenne księgi. Wyspa od wieków jest celem pielgrzymów, a obecnie można się na nią dostać, korzystając ze statków wycieczkowych.
Zostań odkrywcą
W Zagorze Dalmatyńskiej znajduje się ukryty wśród makii rzymski obóz wojskowy Burnum, który wzniesiono na przełomie er. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ pozwalał on na kontrolowanie przepraw przez rzekę Krka. Stacjonowały w nim XI legion rzymski Claudiae Piae Fidelis oraz IV legion Flaviae Felix, a także legiony pomocnicze. Do dzisiaj zachowały się łuki budynku komandowego, amfiteatr wojskowy i mury poligonu. W Muzeum Burnum udostępniono dla zwiedzających broń, narzędzia i przedmioty użytku codziennego, które znaleziono na terenie obozu.
Źródło: materiały partnera
Kraina wodospadów
Park Narodowy Krka słynie jednak przede wszystkim ze swoich bajecznych wodospadów. Tak oto wodospad Roški Slap znajduje się 36 km od źródeł rzeki Krka, a jego nazwa pochodzi od twierdzy Rog, która znajdowała się na prawym brzegu rzeki. Początek bariery stanowią kaskady, za którymi kryją się zatoczki i wysepki. Wodospad ma wysokość aż 15 m. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się jaskinie i ciekawe formy naciekowe, a także droga, którą już w czasach rzymskich przeprawiano się na drugi brzeg. Na lewym brzegu znajdziecie zabytkowe młyny wodne i niektóre z nich pracują do dziś.
Źródło: materiały partnera
Tytuł najwyższego wodospadu w obrębie parku dzierży Manojlovački Slap, który ma wysokość 59,6 m, a najwyższa bariera sięga 32,2 m. Znajdują się tu pola i pastwiska. Co ciekawe, kiedy jest ciepło, to wodospad jest nieczynny, ponieważ woda jest zatrzymywana w jeziorze akumulacyjnym elektrowni wodnej Mijacka. Na zwiedzających czeka ścieżka z punktem widokowym, którego atrakcją jest pamiątkowa płyta wzniesiona na cześć austriackiego cesarza Franciszka Józefa I. To właśnie z tego punktu, wraz z żoną Elżbietą podziwiał on piękno wodospadu.
Źródło: materiały partnera
Ostatni na liście jest Skradinski Buk, który jest najdłuższym i najczęściej odwiedzanym wodospadem w Parku Narodowym Krki. Można się do niego dostać od strony miejscowości Lozovac. Od kwietnia do października można się tam dostać bezpłatnie autobusem od wejścia aż do atrakcji. Na zmotoryzowanych czeka darmowy parking. Dodatkowo od kwietnia do listopada kursuje statek, a rejs jest wliczony w cenę biletu. Z kierunku Skradina można również dojechać rowerem. Na zwiedzających czeka sieć ścieżek i mostów, dzięki którym można spacerować wokół wodospadu.